af-8 Turkey

Resveratrol, 7-okso-kolesterol ile zorlandığında İnsan M1 ve M2 makrofajlarında enflamasyonun etkisini ortadan kaldırıyor. Ateroskleroziste Potansiyel Terapötik Etkileri (PDF)

Makrofajlar iki ana alt setten oluşur: proenflamatuar M1 alt seti ve antienflamatuar M2 alt seti. Aterosklerotik plak içindeki en çok bulunan kolesterol oto-oksidasyon ürünü olan 7-okso-kolesterol, M1/M2 dengesini proenflamatuar bir profile doğru kaydırma becerisine sahiptir. Bu çalışmada polifenolik bileşen resveratrolün, 7-okso-kolesterolün tetiklediği makrofajlardaki proenflamatuar sinyalin etkisini yok etme özelliğini araştırdık. Resveratrol ile önceden işlem görmüş insan monosit-türevi M1 ve M2 makrofajlar 7-okso-kolesterol ile zorlandı ve akış sitometrisi ile fenotip ve endositik özelliği; jelatin zimografi ile metalloproteinaz- (MMP-) 2 ve MMP-9; ve multipleks immünoassay ie sitokin, kemokin ve büyüme faktörü sekretom için analiz edildi. Ayrıca NF-κB sinyal yol ağını da araştırdık. M1 alt setinde resveratrol, 7-okso-kolesterole yanıt olarak CD16'nın aşağı regülasyonunu ve MMP-2'nin yukarı regülasyonunu önlerken M2 makrofajlarında CD14, MMP-2, ve MMP-9'un yukarı regülasyonunu ve endositozun aşağı regülasyonunu önledi. Resveratrol her iki alt sette bazı proenflamatuar ve proanjiyojenik moleküllerinin yukarı doğru regülasyonunu önledi. NF-κB modülasyonunu, 7-okso-kolesterol ve resveratrol etkilerine dahil olan potansiyel bir mekanizma olarak belirledik. Sonuçlarımız resveratrolun immünomodülatör (bağışıklık sistemini düzenleyici) özelliğine dair önceki bulguları güçlendirmekte ve aterosklerotik plak içinde proaterojenik oksisterol sinyalin etkisini gidermek üzere potansiyel terapötik veya önleyici bileşen olarak rolünün altını çizmektedir.

Hindawi Limited'in izniyle aşağıda Oxidative Medicine and Cellular Longevity dergisinden alınan makaleler yer almaktadır.

PDF'yi indir

 


Salutem Supplements Limited adına
MCT Sağlık ve Danışmanlık Ltd. Şti
Merkez Mahallesi, Hasat Sokak, Alver Apt., No:52/1 Şişli, 34384, İstanbul
Tarafından ithal edilmiştir

Web Sitesi Şartları ve Koşulları
Gizlilik Politikası

 
 
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.