af-8 Turkey

Çalışma günlük D vitamini dozunun IBS'nin ağrılarını azalttığını ve hatta hastaların ruhsal sağlığına katkıda bulunduğunu buldu

Health Reporter For Mailonline için Alexandra Thompson

Yeni araştırmalar günde bir doz D vitaminin irritabl bağırsak sendromu (IBS) ağrısını hafifletebileceğini göstermektedir.

ABD'de yapılan bir çalışma incelemesi, "Güneş ışığı takviyesi" olarak adlandırılan bu besin takviyesinin kişilerin bağırsak hareketlerini normale döndürülebileceğini ve bunun sonucunda ruhsal sağlığına bile katkıda bulunabileceğini bulmuştur. IBS geçmişte depresyon ve anksiyete ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmacılar D vitamininin IBS'i nasıl azalttığını açıklamasa da önceki araştırmalar vitaminin kişilerin bağırsaklarındaki rahatsızlığı rahatlatabilen antienflamatuar özelliği olduğunu göstermektedir.

IBS İngiltere'deki insanların yüzde 10 ile 15'ini etkilemektedir. IBS karın ağrısı ve bağırsak hareketlerinde değişiklik gibi bulgular yaşandığında ve bunların arkasında net bir neden olmadığında oluşur.

İngiltere'de yüzde 24'e varan oranda çocuk ve yüzde 20'ye varan oranda yetişkinde D vitamini eksikliği vardır.

D Vitamini Artrit’i Engeller mi?

Kasım 2017 tarihli bir araştırma D vitamininin romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıkları önleyebileceğini önermiştir.

"Güneş ışığı takviyesi" olarak adlandırılan ürün bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun sağlıklı hücrelere saldırmasını ve artrit gibi otoimmun rahatsızlıklara neden olmasını önlemeye yardımcı olur.

D vitaminin antienflamatuar etkileri eklemlerde şişmeye yol açan Romatoid artirit için de faydalı olabilir.

Yine de ağrılı eklem durumu kişinin D vitamini hassasiyetini azaltsa da, araştırmacılara göre hastalar rahatsızlık oluştuktan sonra bu gibi takviyelerden, en azından takviye edilen dozlar alındığında gerekli faydayı alamayabilirler.

Birmingham Üniversitesi'nden çalışmanın yazarı Dr. Louisa Jeffery şunları söyledi: 'Araştırmamız D vitaminini yeterli seviyede korumanın romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıkların başlamasını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

'Ancak romatoid artriti olan hastalar için, sadece D vitamini sağlamak yeterli olmayabilir. Bunun yerine çok daha yüksek dozlar gerekli olabilir.'

Araştırmacılar romatoid artritli hastalardan alınan kan ve eklem sıvılarını analiz etmiştir.

D Vitamini bağırsak hareketlerini normale döndürüyor

Sheffield Üniversitesinden araştırmacılar IBS ile D vitamini arasındaki bağlantıyı araştıran yedi çalışmayı analiz etti.

Bir çalışma kadınların bağırsak hareketlerinin, depresyon ve anksiyeteyi rahatlatan yüksek D vitamini dozundan sonra normale döndüğünü buldu.

Bir başka araştırma 1.000 IBS hastasını analiz etti ve bunlardan % 75'inde D vitamin seviyesinin yetersiz olduğunu buldu.

IBS rahatsızlığı olan kişilerin açtığı 37 bloga bakıldığında yüzde 70'inde D vitamini kullanmanın faydası olduğunu bildirdikleri görülmüştür.

Bulgular Avrupa Klinik Beslenme Dergisinde (European Journal of Clinical Nutrition) yayınlanmıştır.

Besin takviyesi Tip 1 Diyabeti önleyebilir

Bu, geçen yıl Ekim ayında yayınlanan ve çocuklukta alınan D vitamininin Tip 1 diyabeti önlediğini öneren araştırmadan sonra ortaya çıkmıştır.

Çalışma güneş ışığı takviyesinin, bu hastalığa yatkın kişilerin riskini bağışıklık sistemlerini güçlendirerek azalttığını bulmuştur.

Colorado Üniversitesi'nden başyazar Dr. Jil Norris şunları söyledi: ' Birkaç yıldır D vitamininin Tip 1 diyabet oluşma riskini azaltıp azaltmadığına dair bilim insanları arasında bir anlaşmazlık mevcuttu.'

Araştırmacılar ABD ve Avrupa'da yüksek Tip 1 diyabet riski olan 8.676 çocuğu analiz etti.

 


Salutem Supplements Limited adına
MCT Sağlık ve Danışmanlık Ltd. Şti
Merkez Mahallesi, Hasat Sokak, Alver Apt., No:52/1 Şişli, 34384, İstanbul
Tarafından ithal edilmiştir

Web Sitesi Şartları ve Koşulları
Gizlilik Politikası

 
 
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.